Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco de São Damazo Abreu Vieira, O.F.M. †

Deceased

Archbishop of São Salvador da Bahia


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1767BornGuimarães
2 Jun 179224.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
29 Aug 180436.7SelectedBishop of Malacca, Singapore
29 Oct 180436.9ConfirmedBishop of Malacca, Singapore
27 Jan 180537.1Ordained BishopBishop of Malacca, Singapore
28 Jun 181446.5SelectedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
15 Mar 181547.3ConfirmedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
18 Nov 181648.9DiedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil

MicroData Summary for Francisco de São Damazo Abreu Vieira:
Archbishop Francisco de São Damazo Abreu Vieira O.F.M. (born , died ) Archbishop of São Salvador da Bahia

  • a priest for 24.5 years
  • a bishop for 11.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 250, and Page 331

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013