Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hipólito Antonio Sánchez Rangel de Fayas, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Lugo


Events

DateAgeEventTitle
2 Dec 1761BornLos Santos de Maimona, Spain
26 Jun 180543.6AppointedBishop of Maynas, Peru
22 Dec 180746.1Ordained BishopBishop of Maynas, Peru
28 Sep 182462.8AppointedApostolic Administrator of Cartagena (en España)
26 Dec 182463.1SelectedBishop of Lugo, Spain
21 Mar 182563.3ConfirmedBishop of Lugo, Spain
29 Apr 183977.4DiedBishop of Lugo, Spain

MicroData Summary for Hipólito Antonio Sánchez Rangel de Fayas:
Bishop Hipólito Antonio Sánchez Rangel de Fayas O.F.M. (born , died ) Bishop of Lugo

  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 244, and Page 258
  • b/c2: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 127, Number 678

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 27 Oct 2013