Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Samain

Deceased

Auxiliary Bishop of Tournai {Doornik}

Titular Bishop of Tubulbaca


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1911BornFleurus
2 Apr 193422.4Ordained PriestPriest of Tournai {Doornik}, Belgium
31 May 196755.6AppointedAuxiliary Bishop of Tournai {Doornik}, Belgium
31 May 196755.6AppointedTitular Bishop of Tubulbaca
25 Jul 196755.7Ordained BishopTitular Bishop of Tubulbaca
28 Feb 198472.3DiedAuxiliary Bishop of Tournai {Doornik}, Belgium

MicroData Summary for Pierre Samain:
Bishop Pierre Samain (born , died ) Auxiliary Bishop of Tournai {Doornik}

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013