Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent Sahag Koguian (Kogy), C.M.Vd. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian)

Titular Bishop of Comana Armeniae

Titular See: (Ord. Mech. Vienna)


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1895BornAzhalzih
15 Nov 191722.8Ordained PriestPriest
11 Dec 195055.8AppointedAuxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
11 Dec 195055.8AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
22 Feb 195156.0Ordained BishopTitular Bishop of Comana Armeniae
1 Apr 196368.1DiedAuxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon

MicroData Summary for Laurent Sahag Koguian (Kogy):
Bishop Laurent Sahag Koguian (Kogy) C.M.Vd. (born , died ) Auxiliary Bishop of Beirut {Bairut}

  • a priest for 45.4 years
  • a bishop for 12.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013