Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mesrop Habozian, C.A.M. †

Deceased

Titular Bishop of Camachus


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1887BornKhodordjur
12 Feb 191123.3Ordained PriestPriest of Congregazione Mechitarista
9 May 194254.6AppointedTitular Bishop of Camachus
13 Sep 194254.9Ordained BishopTitular Bishop of Camachus
30 Oct 197487.0DiedTitular Bishop of Camachus

MicroData Summary for Mesrop Habozian:
Archbishop Mesrop Habozian C.A.M. (born , died ) Titular Bishop of Camachus

  • a priest for 63.7 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1942, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013