Catholic-Hierarchy DC

Bishop Urban Sagstetter

Deceased

Bishop of Gurk

Note/Previous Titular See: Symbalia


Events

DateEventTitle
1550Ordained PriestPriest of Wien, Austria
17 Apr 1553AppointedAuxiliary Bishop of Passau, Germany
29 Jun 1553Ordained BishopAuxiliary Bishop of Passau, Germany
3 Jul 1556AppointedBishop of Gurk, Austria
22 Jul 1556InstalledBishop of Gurk, Austria
13 Oct 1573DiedBishop of Gurk, Austria

MicroData Summary for Urban Sagstetter:
Bishop Urban Sagstetter (died ) Bishop of Gurk

  • a priest for 23.8 years
  • a bishop for 20.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013