Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Riboldi, I.C.

Bishop Emeritus of Acerra


Events

DateAgeEventTitle
16 Jan 1923 BornTriuggio
29 Jun 195128.5Ordained PriestPriest of Institute of Charity
25 Jan 197855.0AppointedBishop of Acerra, Italy
11 Mar 197855.2Ordained BishopBishop of Acerra, Italy
7 Dec 199976.9RetiredBishop of Acerra, Italy

MicroData Summary for Antonio Riboldi:
Bishop Antonio Riboldi I.C. (born ) Bishop Emeritus of Acerra

Please contact the Bishop through the Diocese of Acerra.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 18 Sep 2013