Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Laurent Philippe, S.C.I. †

Deceased

Bishop of Luxembourg


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1877BornRollingergrund
28 May 190427.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
20 Jan 192648.7AppointedSuperior General of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
25 Apr 193558.0AppointedCoadjutor Bishop of Luxembourg
25 Apr 193558.0AppointedTitular Bishop of Tinum
9 Jun 193558.1Ordained BishopTitular Bishop of Tinum
9 Oct 193558.5SucceededBishop of Luxembourg
24 Oct 193558.5ResignedSuperior General of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
21 Oct 195679.5DiedBishop of Luxembourg

MicroData Summary for Joseph Laurent Philippe:
Bishop Joseph Laurent Philippe S.C.I. (born , died ) Bishop of Luxembourg

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015