Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrés A. Domingo Pérez Cáceres

Deceased

Bishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1892BornGüimar
23 Sep 191623.9Ordained PriestPriest
24 Apr 194754.5AppointedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
21 Sep 194754.9Ordained BishopBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
1 Aug 196168.7DiedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain

MicroData Summary for Andrés A. Domingo Pérez Cáceres:
Bishop Andrés A. Domingo Pérez Cáceres (born , died ) Bishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 13.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 94

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013