Catholic-Hierarchy DC

Bishop Teófilo José Pereira de Andrade, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nampula

Titular Bishop of Urusi


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1881BornCabreiros, Portugal
8 Apr 190524.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
12 May 194160.3AppointedBishop of Nampula, Mozambique
29 Jun 194160.5Ordained BishopBishop of Nampula, Mozambique
17 Feb 195170.1ResignedBishop of Nampula, Mozambique
17 Feb 195170.1AppointedTitular Bishop of Urusi
25 Oct 195473.8DiedBishop Emeritus of Nampula, Mozambique

MicroData Summary for Teófilo José Pereira de Andrade:
Bishop Teófilo José Pereira de Andrade O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Nampula

  • a priest for 49.5 years
  • a bishop for 13.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013