Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ezequiel Perea Sánchez

Deceased

Bishop Emeritus of San Luis Potosí


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1911BornSan Luis Potosí
25 Oct 193625.5Ordained PriestPriest of San Luis Potosí, México
25 Nov 197261.6AppointedBishop of San Luis Potosí, México
12 Jan 197361.8Ordained BishopBishop of San Luis Potosí, México
25 Apr 198675.0RetiredBishop of San Luis Potosí, México
10 Nov 198675.6DiedBishop Emeritus of San Luis Potosí, México

MicroData Summary for Ezequiel Perea Sánchez:
Bishop Ezequiel Perea Sánchez (born , died ) Bishop Emeritus of San Luis Potosí

  • a priest for 50.0 years
  • a bishop for 13.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013