Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinand Stanislaus Pawlikowski

Deceased

Bishop Emeritus of Seckau

Titular Archbishop of Velebusdus


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1877BornWien
5 Jul 190326.2Ordained PriestPriest of Salzburg, Austria
25 Feb 192749.8AppointedAuxiliary Bishop of Seckau, Austria
25 Feb 192749.8AppointedTitular Bishop of Dadima
27 Mar 192749.9Ordained BishopTitular Bishop of Dadima
26 Apr 192750.0AppointedBishop of Seckau, Austria
7 Dec 195376.6RetiredBishop of Seckau, Austria
7 Dec 195376.6AppointedTitular Archbishop of Velebusdus
31 Jul 195679.3DiedBishop Emeritus of Seckau, Austria

MicroData Summary for Ferdinand Stanislaus Pawlikowski:
Archbishop Ferdinand Stanislaus Pawlikowski (born , died ) Bishop Emeritus of Seckau

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1927, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013