Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Cesare Pagani

Deceased

Archbishop of Perugia-Cittą della Pieve


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1921BornMilano
3 Jun 194423.1Ordained PriestPriest
22 Jan 197250.7AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
22 Jan 197250.7AppointedBishop of Gubbio, Italy
13 Feb 197250.8Ordained BishopBishop of Cittą di Castello, Italy
21 Nov 198160.5AppointedArchbishop of Perugia, Italy
21 Nov 198160.5AppointedBishop of Cittą della Pieve, Italy
30 Sep 198665.4AppointedArchbishop of Perugia-Cittą della Pieve, Italy
12 Mar 198866.8DiedArchbishop of Perugia-Cittą della Pieve, Italy

MicroData Summary for Cesare Pagani:
Archbishop Cesare Pagani (born , died ) Archbishop of Perugia-Cittą della Pieve

  • a priest for 43.8 years
  • a bishop for 16.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013