Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jiří Paďour, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of České Budĕjovice {Budweis}


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1943BornVráclav
21 Jun 197532.2Ordained PriestPriest of Praha {Prague}, Czech Republic
4 Oct 197835.5ProfessedPriest of Order of Friars Minor Capuchin
10 Dec 198340.6Solemn ProfessedPriest of Order of Friars Minor Capuchin
3 Dec 199653.6AppointedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic
3 Dec 199653.6AppointedTitular Bishop of Ausuccura
11 Jan 199753.7Ordained BishopTitular Bishop of Ausuccura
23 Feb 200157.8AppointedCoadjutor Bishop of České Budĕjovice {Budweis}, Czech Republic
25 Sep 200259.4SucceededBishop of České Budĕjovice {Budweis}, Czech Republic
1 Mar 201470.9ResignedBishop of České Budĕjovice {Budweis}, Czech Republic
11 Dec 201572.6DiedBishop Emeritus of České Budĕjovice {Budweis}, Czech Republic

MicroData Summary for Jiří Paďour:
Bishop Jiří Paďour O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of České Budĕjovice {Budweis}

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c23: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Number 12,888
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Additions/Corrections (front)
  • r: Bollettino, 1 Mar 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.1.0, 17 Nov 2015; Data: 27 Dec 2015