Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignacio Monterisi

Deceased

Bishop of Potenza e Marsico Nuovo


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1860BornBarletta
20 Sep 188424.0Ordained PriestPriest
19 Apr 190039.5AppointedBishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
29 Apr 190039.6Ordained BishopBishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
17 Feb 191352.4DiedBishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy

MicroData Summary for Ignacio Monterisi:
Bishop Ignacio Monterisi (born , died ) Bishop of Potenza e Marsico Nuovo

  • a priest for 28.4 years
  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 370

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013