Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Johann Gabriel Léon Louis Meurin, S.J. †

Deceased

Bishop of Port-Louis


Events

DateAgeEventTitle
23 Jun 1825BornBerlin, Germany
23 Sep 184823.3Ordained PriestPriest of Society of Jesus
4 Jun 186741.9AppointedVicar Apostolic of Bombay, India
4 Jun 186741.9AppointedTitular Bishop of Ascalon
2 Feb 186842.6Ordained BishopTitular Bishop of Ascalon
1886¹60.5ResignedVicar Apostolic of Bombay, India
15 Sep 188762.2AppointedTitular Archbishop of Nisibis
27 Sep 188762.3AppointedArchbishop (Personal Title) of Port-Louis, Mauritius
1 Jun 189569.9DiedBishop of Port-Louis, Mauritius

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Johann Gabriel Léon Louis Meurin:
Archbishop Johann Gabriel Léon Louis Meurin S.J. (born , died ) Bishop of Port-Louis

  • a priest for 46.7 years
  • a bishop for 27.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 125, and Page 416
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 466

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013