Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Francisco Martínez de Tejada y Díez de Velasco, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Guadalajara, Jalisco

Note/Previous Titular See: (José Francisco de San Buenaventura)


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1686³BornSevilla, Spain
3 Sep 173246.2AppointedAuxiliary Bishop of Santiago de Cuba
3 Sep 173246.2AppointedTitular Bishop of Tricale
20 Jun 173448.0Ordained BishopTitular Bishop of Tricale
25 Jun 174559.1SelectedBishop of Yucatán (Mérida), México
23 Aug 174559.2ConfirmedBishop of Yucatán (Mérida), México
15 Jun 174660.0InstalledBishop of Yucatán (Mérida), México
16 Sep 175165.3SelectedBishop of Guadalajara, Jalisco, México
20 Dec 175165.5ConfirmedBishop of Guadalajara, Jalisco, México
24 Feb 175366.7InstalledBishop of Guadalajara, Jalisco, México
20 Dec 176074.5DiedBishop of Guadalajara, Jalisco, México

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for José Francisco Martínez de Tejada y Díez de Velasco:
Bishop José Francisco Martínez de Tejada y Díez de Velasco O.F.M. (born , died ) Bishop of Guadalajara

  • a bishop for 26.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128, Number 11,517
  • b/c2: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 52, Number 223
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1734, Number 23
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 229, and Page 415
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 448, and Page 451

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015