Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pedro G. Magugat, M.S.C. †

Deceased

Bishop of Urdaneta


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1925BornSanta Maria
8 Dec 195227.7Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
23 Apr 197954.0AppointedAuxiliary Bishop of Cabanatuan, Philippines
23 Apr 197954.0AppointedTitular Bishop of Scilium
27 May 197954.1Ordained BishopTitular Bishop of Scilium
9 Dec 198156.7AppointedBishop of Philippines, Military
22 Apr 198560.0AppointedBishop of Urdaneta, Philippines
5 May 199065.1DiedBishop of Urdaneta, Philippines

MicroData Summary for Pedro G. Magugat:
Bishop Pedro G. Magugat M.S.C. (born , died ) Bishop of Urdaneta

  • a priest for 37.4 years
  • a bishop for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013