Catholic-Hierarchy DC

Bishop John David Hubaldus Lehman, SS.CC. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Cook Islands

Titular Bishop of Sertei


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1887BornAmstelveen, Netherlands
26 Jul 191427.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
30 Jun 193952.5AppointedPrefect of Cook Islands, Pacific (Oceania)
12 Feb 194861.1AppointedTitular Bishop of Sertei
12 Feb 194861.1AppointedVicar Apostolic of Cook Islands, Pacific (Oceania)
18 Apr 194861.3Ordained BishopTitular Bishop of Sertei
24 Apr 195972.3ResignedVicar Apostolic of Cook Islands, Pacific (Oceania)
16 Jan 196780.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Cook Islands, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for John David Hubaldus Lehman:
Bishop John David Hubaldus Lehman SS.CC. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Cook Islands

  • a priest for 52.5 years
  • a bishop for 18.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: CB, 9 Feb 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013