Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jules Lecouvet

Deceased

Auxiliary Bishop of Tournai {Doornik}

Titular Bishop of Scyrus


Events

DateAgeEventTitle
29 Mar 1880BornHollain
3 Jan 190423.8Ordained PriestPriest
9 Jul 194969.3AppointedAuxiliary Bishop of Tournai {Doornik}, Belgium
9 Jul 194969.3AppointedTitular Bishop of Scyrus
8 Sep 194969.4Ordained BishopTitular Bishop of Scyrus
31 May 195979.2DiedAuxiliary Bishop of Tournai {Doornik}, Belgium

MicroData Summary for Jules Lecouvet:
Bishop Jules Lecouvet (born , died ) Auxiliary Bishop of Tournai {Doornik}

  • a priest for 55.4 years
  • a bishop for 9.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013