Catholic-Hierarchy DC

Luis Cardinal de la Lastra y Cuesta

Deceased

Archbishop of Sevilla {Seville}

Cardinal-Priest of San Pietro in Vincoli


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1803BornCubas
20 Sep 182824.8Ordained DeaconDeacon
Dec 1828³25.0Ordained PriestPriest
18 Mar 185248.3AppointedBishop of Orense, Spain
20 Jun 185248.6Ordained BishopBishop of Orense, Spain
20 Jun 185753.6SelectedArchbishop of Valladolid, Spain
3 Aug 185753.7ConfirmedArchbishop of Valladolid, Spain
21 Sep 185753.8InstalledArchbishop of Valladolid, Spain
30 Oct 186258.9SelectedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain
16 Mar 186359.3Elevated to Cardinal
16 Mar 186359.3ConfirmedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain
12 Jul 186763.6AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
5 May 187672.4DiedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luis de la Lastra y Cuesta:
Cardinal Luis de la Lastra y Cuesta (born , died ) Archbishop of Sevilla {Seville}

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 23.9 years
  • a cardinal for 13.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 134, and Page 309
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 580, and Page 52
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 160, Number 878

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 27 Oct 2013