Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Lardone

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Turkey

Titular Archbishop of Rhizaeum


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1887BornMoretta, Italy
29 Jun 191023.5Ordained PriestPriest
21 May 194962.4AppointedTitular Archbishop of Rhizaeum
21 May 194962.4AppointedApostolic Nuncio to Haiti
21 May 194962.4AppointedApostolic Nuncio to Dominican Republic
30 Jun 194962.5Ordained BishopTitular Archbishop of Rhizaeum
21 Nov 195366.9AppointedApostolic Nuncio to Peru
30 Jun 195972.5AppointedApostolic Delegate to Turkey
29 Feb 196073.1AppointedApostolic Internuncio to Turkey
1966²79.0RetiredApostolic Internuncio to Turkey
30 Jan 198093.0DiedApostolic Nuncio Emeritus to Turkey

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Francesco Lardone:
Archbishop Francesco Lardone (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Turkey

  • a priest for 69.6 years
  • a bishop for 30.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013