Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Marie Lafontaine

Deceased

Auxiliary Bishop of Montréal, Québec

Titular Bishop of Ursona


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1923BornMontréal
22 May 194825.1Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
18 Apr 197956.0AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
18 Apr 197956.0AppointedTitular Bishop of Ursona
27 May 197956.1Ordained BishopTitular Bishop of Ursona
3 Jun 198158.2DiedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Jean-Marie Lafontaine:
Bishop Jean-Marie Lafontaine (born , died ) Auxiliary Bishop of Montréal

  • a priest for 33.0 years
  • a bishop for 2.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013