Catholic-Hierarchy DC

Bishop George Martin Kuzma

Deceased

Bishop Emeritus of Van Nuys (Ruthenian), California


Events

DateAgeEventTitle
24 Jul 1925BornWindber
29 May 195529.8Ordained PriestPriest
11 Nov 198661.3AppointedAuxiliary Bishop of Passaic (Ruthenian), New Jersey, USA
11 Nov 198661.3AppointedTitular Bishop of Telmissus
4 Feb 198761.5Ordained BishopTitular Bishop of Telmissus
23 Oct 199065.2AppointedBishop of Van Nuys (Ruthenian), California, USA
15 Jan 199165.5InstalledBishop of Van Nuys (Ruthenian), California, USA
5 Dec 200075.4RetiredBishop of Van Nuys (Ruthenian), California, USA
7 Dec 200883.4DiedBishop Emeritus of Van Nuys (Ruthenian), California, USA

MicroData Summary for George Martin Kuzma:
Bishop George Martin Kuzma (born , died ) Bishop Emeritus of Van Nuys

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013