Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Peter Kurongku

Deceased

Archbishop of Port Moresby


Events

DateAgeEventTitle
1930BornTonnui
21 Dec 196636.9Ordained PriestPriest of Bougainville, Papua New Guinea
15 Nov 197848.8AppointedAuxiliary Bishop of Honiara, Solomon Islands
15 Nov 197848.8AppointedTitular Bishop of Sinnuara
25 Mar 197949.2Ordained BishopTitular Bishop of Sinnuara
3 Oct 198151.7AppointedArchbishop of Port Moresby, Papua New Guinea
7 Nov 198151.8InstalledArchbishop of Port Moresby, Papua New Guinea
11 Jun 199666.4DiedArchbishop of Port Moresby, Papua New Guinea

MicroData Summary for Peter Kurongku
Archbishop Peter Kurongku (born 1930, died ) Archbishop of Port Moresby

  • a priest for 29.4 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 22 Jun 2016