Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Kim Tchang-ryeol

Bishop Emeritus of Cheju


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1927 BornYonan
22 Aug 195326.6Ordained PriestPriest
11 Nov 198356.8AppointedBishop of Cheju, Korea (South)
6 Jan 198456.9Ordained BishopBishop of Cheju, Korea (South)
20 Jul 200275.5RetiredBishop of Cheju, Korea (South)

MicroData Summary for Paul Kim Tchang-ryeol:
Bishop Paul Kim Tchang-ryeol (born ) Bishop Emeritus of Cheju

Please contact the Bishop through the Diocese of Cheju.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013