Catholic-Hierarchy DC

Bishop Augustinus Kim Jong Soo

Auxiliary Bishop of Daejeon {Taejon}, Korea (South)

Titular Bishop of Sufasar

Apostolic Administrator of Daejeon {Taejon}


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1956 Born
13 Feb 198933.0Ordained PriestPriest of Daejeon {Taejon}, Korea (South)
10 Feb 200953.0AppointedAuxiliary Bishop of Daejeon {Taejon}, Korea (South)
10 Feb 200953.0AppointedTitular Bishop of Sufasar
25 Mar 200953.1Ordained BishopTitular Bishop of Sufasar
30 Jul 202165.4AppointedApostolic Administrator of Daejeon {Taejon}, Korea (South)

MicroData Summary for Augustinus Kim Jong Soo
Bishop Augustinus Kim Jong Soo (born ) Auxiliary Bishop of Daejeon {Taejon}

EventPlace
Birth PlaceTaehung-dong
Ordained BishopCathedral, Daejeon, Diocese of Daejeon {Taejon}

Please contact the Bishop through the Diocese of Daejeon {Taejon}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 10 Feb 2009
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Number 16,079
  • aadm: CB, 31 Jul 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 3 Aug 2021

Quantcast