Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Joseph Kaising

Deceased

Auxiliary Bishop of United States of America, Military

Titular Bishop of Horrea Coelia


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1936BornCincinnati
22 Dec 196226.8Ordained PriestPriest of Cincinnati, Ohio, USA
21 Feb 200064.0AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
21 Feb 200064.0AppointedTitular Bishop of Horrea Coelia
11 Apr 200064.1Ordained BishopTitular Bishop of Horrea Coelia
13 Jan 200770.9DiedAuxiliary Bishop of United States of America, Military

MicroData Summary for John Joseph Kaising:
Bishop John Joseph Kaising (born , died ) Auxiliary Bishop of United States of America, Military

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Number 13,746
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013