Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antons Justs

Deceased

Bishop Emeritus of Jelgava, Latvia


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1931Born
1959²27.1Ordained DeaconDeacon
11 Jul 196028.6Ordained PriestPriest
1962²30.1IncardinatedPriest of Richmond, Virginia, USA
28 May 197442.5IncardinatedPriest of Arlington, Virginia, USA
7 Dec 199564.0AppointedBishop of Jelgava, Latvia
6 Jan 199664.1Ordained BishopBishop of Jelgava, Latvia
25 Mar 199664.3InstalledBishop of Jelgava, Latvia
22 Jul 201179.6RetiredBishop of Jelgava, Latvia
17 Feb 201987.2DiedBishop Emeritus of Jelgava, Latvia

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antons Justs (VIAF: 305059195)
Bishop Antons Justs (born , died ) Bishop Emeritus of Jelgava

EventPlace
Birth PlaceVaraklani
Ordained PriestKeissersberg, Monastery, Louvain, Belgium
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceJelgava, Diocese of Jelgava
Buried Place (Original)Peace, Cemetery, Jelgava, Diocese of Jelgava

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 23.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 22 Jul 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 143, Number 12,646

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.3, 16 Feb 2019; Data: 27 Feb 2019

Quantcast