Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Johannes Henricus Gerardus Jansen

Deceased

Archbishop Emeritus of Utrecht

Titular Archbishop of Selymbria


Events

DateAgeEventTitle
9 May 1868BornLeuwarden
15 Aug 189325.3Ordained PriestPriest of Utrecht, Netherlands
11 Apr 193061.9AppointedArchbishop of Utrecht, Netherlands
5 Jun 193062.1Ordained BishopArchbishop of Utrecht, Netherlands
6 Feb 193667.7ResignedArchbishop of Utrecht, Netherlands
6 Feb 193667.7AppointedTitular Archbishop of Selymbria
17 May 193668.0DiedArchbishop Emeritus of Utrecht, Netherlands

MicroData Summary for Johannes Henricus Gerardus Jansen:
Archbishop Johannes Henricus Gerardus Jansen (born , died ) Archbishop Emeritus of Utrecht

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 5.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013