Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Maria Jacono

Deceased

Bishop Emeritus of Nicastro


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1898BornSiculiana
21 May 192122.6Ordained PriestPriest
8 Sep 195051.9AppointedAuxiliary Bishop of Agrigento (Girgenti), Italy
8 Sep 195051.9AppointedTitular Bishop of Lambaesis
22 Oct 195052.0Ordained BishopTitular Bishop of Lambaesis
16 Feb 195455.3AppointedCoadjutor Bishop of Nicastro, Italy
2 Feb 195556.3SucceededBishop of Nicastro, Italy
18 Jan 196162.3ResignedBishop of Nicastro, Italy
18 Jan 196162.3AppointedTitular Bishop of Patara
20 Apr 197172.5ResignedTitular Bishop of Patara
16 Sep 199394.9DiedBishop Emeritus of Nicastro, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Maria Jacono:
Bishop Vincenzo Maria Jacono (born , died ) Bishop Emeritus of Nicastro

  • a priest for 72.3 years
  • a bishop for 42.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 90

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013