Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bruno M. Pelaia

Deceased

Bishop of Tricarico


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1903BornSerra San Bruno
29 Jul 192825.1Ordained PriestPriest
19 Apr 196056.8AppointedCoadjutor Bishop of Tricarico, Italy
19 Apr 196056.8AppointedTitular Bishop of Lamdia
29 Jun 196057.0Ordained BishopTitular Bishop of Lamdia
10 Feb 196157.6SucceededBishop of Tricarico, Italy
18 Jul 197471.1DiedBishop of Tricarico, Italy

MicroData Summary for Bruno M. Pelaia:
Bishop Bruno M. Pelaia (born , died ) Bishop of Tricarico

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013