Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Ficarra

Deceased

Bishop Emeritus of Patti, Italy

Titular Archbishop of Leontopolis in Augustamnica


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1885Born
12 Jul 190823.0Ordained PriestPriest of Agrigento (Girgenti), Italy
12 Oct 193651.2AppointedBishop of Patti, Italy
22 Nov 193651.3Ordained BishopBishop of Patti, Italy
3 Jan 193751.4InstalledBishop of Patti, Italy
2 Aug 195772.0ResignedBishop of Patti, Italy
2 Aug 195772.0AppointedTitular Archbishop of Leontopolis in Augustamnica
1 Jun 195973.8DiedBishop Emeritus of Patti, Italy

MicroData Summary for Angelo Ficarra (VIAF: 59258217)
Archbishop Angelo Ficarra (born , died ) Bishop Emeritus of Patti

EventPlace
Birth PlaceCanicatti, Diocese of Agrigento (Girgenti)
Ordained PriestCathedral, Agrigento, Diocese of Agrigento (Girgenti)
Ordained BishopCathedral, Agrigento, Diocese of Agrigento (Girgenti)
Death PlaceCanicatti, Diocese of Agrigento (Girgenti)

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1936, Number 84

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 6 Sep 2020

Quantcast