Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Ingami

Deceased

Bishop of Orvieto


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1830BornMarino
18 Sep 185222.7Ordained PriestPriest
27 Feb 188050.2AppointedAuxiliary Bishop of Albano, Italy
27 Feb 188050.2AppointedTitular Bishop of Sidon
14 Mar 188050.2Ordained BishopTitular Bishop of Sidon
10 Nov 188454.9AppointedBishop of Orvieto, Italy
14 Aug 188959.6DiedBishop of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Ingami:
Bishop Giuseppe Ingami (born , died ) Bishop of Orvieto

  • a priest for 36.9 years
  • a bishop for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 518, and Page 575

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013