Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gerardo Faustino Herrero Garrote, O.S.A. †

Deceased

Bishop of Changde [Changteh]


Events

DateAgeEventTitle
29 Jul 1885BornJambrina, Spain
190115.4ProfessedMember of Order of St. Augustine
9 Aug 190823.0Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
11 Dec 193954.4AppointedVicar Apostolic of Changteh [Changde], China
11 Dec 193954.4AppointedTitular Bishop of Zorolus
26 May 194054.8Ordained BishopTitular Bishop of Zorolus
11 Apr 194660.7AppointedBishop of Changde [Changteh], China
23 Apr 196579.7DiedBishop of Changde [Changteh], China

MicroData Summary for Gerardo Faustino Herrero Garrote:
Bishop Gerardo Faustino Herrero Garrote O.S.A. (born , died ) Bishop of Changde [Changteh]

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013