Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luis Gutiérrez Martín, C.M.F. †

Deceased

Bishop Emeritus of Segovia, Spain


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1931Born
23 Oct 194917.9ProfessedMember of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
8 Sep 195725.7Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
15 Sep 198856.8AppointedAuxiliary Bishop of Madrid, Spain
15 Sep 198856.8AppointedTitular Bishop of Tisedi
23 Oct 198856.9Ordained BishopTitular Bishop of Tisedi
12 May 199563.4AppointedBishop of Segovia, Spain
3 Nov 200775.9RetiredBishop of Segovia, Spain
22 Jun 201684.5DiedBishop Emeritus of Segovia, Spain

MicroData Summary for Luis Gutiérrez Martín (VIAF: 68998738)
Bishop Luis Gutiérrez Martín C.M.F. (born , died ) Bishop Emeritus of Segovia

EventPlace
Birth PlaceNavalmanzano

  • a priest for 58.7 years
  • a bishop for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Nov 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 112, Number 9,921
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 22 Jun 2016
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 230, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 16 Jan 2017