Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alessandro Guidati

Deceased

Archbishop Emeritus of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos

Titular Archbishop of Nicopolis in Epiro


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1882BornCorf¨
17 Sep 190522.8Ordained PriestPriest
30 Apr 192744.4AppointedVicar Apostolic of Thessaloniki, Greece
30 Apr 192744.4AppointedTitular Bishop of Adada
4 Sep 192744.8Ordained BishopTitular Bishop of Adada
15 Jul 192946.6AppointedArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos, Greece
22 Feb 194764.2RetiredArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos, Greece
22 Feb 194764.2AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
25 Jun 195269.6DiedArchbishop Emeritus of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos, Greece

MicroData Summary for Alessandro Guidati:
Archbishop Alessandro Guidati (born , died ) Archbishop Emeritus of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 24.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 106, Number 9,231
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1927, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013