Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Gregorio Vuccino, A.A. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Corf¨, Zante e Cefalonia

Titular Archbishop of Aprus


Events

DateAgeEventTitle
8 May 1891BornGalissa
11 May 191827.0Ordained PriestPriest of Augustinians of the Assumption
9 Jun 193746.1AppointedBishop of Syros (e Milos), Greece
25 Jul 193746.2Ordained BishopBishop of Syros (e Milos), Greece
29 May 194756.1AppointedArchbishop of Corf¨, Zante e Cefalonia, Greece
6 Jul 195261.2ResignedArchbishop of Corf¨, Zante e Cefalonia, Greece
6 Jul 195261.2AppointedTitular Archbishop of Aprus
23 Apr 196877.0DiedArchbishop Emeritus of Corf¨, Zante e Cefalonia, Greece

MicroData Summary for Antonio Gregorio Vuccino:
Archbishop Antonio Gregorio Vuccino A.A. (born , died ) Archbishop Emeritus of Corf¨, Zante e Cefalonia

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 30.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1937, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013