Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sergio Adolfo Govi, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Bossangoa


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1934BornOspitaletto
2 Apr 196025.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
5 Jun 197540.9AppointedCoadjutor Bishop of Bossangoa, Central African Republic
5 Jun 197540.9AppointedTitular Bishop of Tortibulum
26 Oct 197541.3Ordained BishopTitular Bishop of Tortibulum
22 Apr 197843.8SucceededBishop of Bossangoa, Central African Republic
10 Jun 199560.9ResignedBishop of Bossangoa, Central African Republic
31 May 201681.9DiedBishop Emeritus of Bossangoa, Central African Republic

MicroData Summary for Sergio Adolfo Govi
Bishop Sergio Adolfo Govi O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Bossangoa

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 2 Jun 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 3 Jun 2016