Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste Gourion, O.S.B. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

Titular Bishop of Lydda


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1934Born
30 Jul 196126.7EnteredMember of Order of Saint Benedict
8 Dec 196228.1Simple VowsMember of Order of Saint Benedict
12 Dec 196531.1Solemn VowsMember of Order of Saint Benedict
29 Jun 196732.6Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
14 Aug 200368.8AppointedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
14 Aug 200368.8AppointedTitular Bishop of Lydda
9 Nov 200369.0Ordained BishopTitular Bishop of Lydda
23 Jun 200570.6DiedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Jean-Baptiste Gourion
Bishop Jean-Baptiste Gourion O.S.B. (born , died ) Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

EventPlace
Birth PlaceOran, Diocese of Oran, Algeria
Ordained BishopNotre-Dame Arche d’Alliance, Church, Kiryat Yearim
Death PlaceJerusalem, Patriarchate of Jerusalem {Gerusalemme}
Buried Place (Original)Abu Gosh, Abbey

  • a priest for 37.9 years
  • a bishop for 1.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Number 14,479
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 14 Sep 2021

Quantcast