Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan Bautista Gorordo

Deceased

Bishop Emeritus of Cebu

Titular Bishop of Tacapae


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1862BornBarili
31 May 188523.1Ordained PriestPriest
29 Apr 190947.0AppointedAuxiliary Bishop of Cebu, Philippines
29 Apr 190947.0AppointedTitular Bishop of Nilopolis
24 Jun 190947.2Ordained BishopTitular Bishop of Nilopolis
15 Dec 190947.7AppointedApostolic Administrator of Cebu, Philippines
2 Apr 191048.0AppointedBishop of Cebu, Philippines
2 Jul 191048.2InstalledBishop of Cebu, Philippines
19 Jun 193169.2ResignedBishop of Cebu, Philippines
19 Jun 193169.2AppointedTitular Bishop of Tacapae
20 Dec 193472.7DiedBishop Emeritus of Cebu, Philippines

MicroData Summary for Juan Bautista Gorordo:
Bishop Juan Bautista Gorordo (born , died ) Bishop Emeritus of Cebu

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 25.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • d: Annuario Pontificio, Year 1935
  • c2+: CB
  • ob/op: Le Petit Episcopologe, Issue 117
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1909, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013