Catholic-Hierarchy DC

Bishop Massimo Giustetti

Deceased

Bishop Emeritus of Biella


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1926BornRiva di Pinerolo
29 Jun 195024.3Ordained PriestPriest of Pinerolo, Italy
1 Jul 197246.3AppointedApostolic Administrator of Pinerolo, Italy
1 Jul 197246.3AppointedTitular Bishop of Celene
27 Aug 197246.5Ordained BishopTitular Bishop of Celene
21 Mar 197448.1AppointedBishop of Pinerolo, Italy
17 Dec 197549.8AppointedBishop of Mondovi, Italy
3 Dec 198660.8AppointedBishop of Biella, Italy
13 Jul 200175.4RetiredBishop of Biella, Italy
4 Dec 201286.8DiedBishop Emeritus of Biella, Italy

MicroData Summary for Massimo Giustetti:
Bishop Massimo Giustetti (born , died ) Bishop Emeritus of Biella

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 40.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 4 Dec 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 27 Feb 2014