Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giacomo Ghio

Deceased

Archbishop Emeritus of Urbino

Titular Archbishop of Synnada in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
23 Jul 1858BornBosio
28 Mar 191253.7AppointedArchbishop of Urbino, Italy
19 May 191253.8Ordained BishopArchbishop of Urbino, Italy
1 Sep 191254.1InstalledArchbishop of Urbino, Italy
20 Oct 193173.2ResignedArchbishop of Urbino, Italy
20 Oct 193173.2AppointedTitular Archbishop of Synnada in Phrygia
4 Nov 193577.3DiedArchbishop Emeritus of Urbino, Italy

MicroData Summary for Giacomo Ghio:
Archbishop Giacomo Ghio (born , died ) Archbishop Emeritus of Urbino

  • a bishop for 23.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • d: Annuario Pontificio, Year 1936
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013