Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Gennangi

Deceased

Bishop Emeritus of Kamichlié (Armenian)

Titular Bishop of Adana degli Armeni


Events

DateAgeEventTitle
30 Sep 1898BornMardin
3 Apr 192122.5Ordained PriestPriest
21 Oct 195456.1AppointedBishop of Kamichlié (Armenian), Syria
12 Dec 195456.2Ordained BishopBishop of Kamichlié (Armenian), Syria
20 Nov 197274.1RetiredBishop of Kamichlié (Armenian), Syria
20 Nov 197274.1AppointedTitular Bishop of Adana degli Armeni
22 Oct 198183.1DiedBishop Emeritus of Kamichlié (Armenian), Syria

MicroData Summary for Joseph Gennangi:
Bishop Joseph Gennangi (born , died ) Bishop Emeritus of Kamichlié

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013