Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Coussa

Deceased

Archbishop Emeritus of Baghdad (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
9 Sep 1917BornAlep
17 Apr 194123.6Ordained PriestPriest
26 Aug 196952.0AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
26 Aug 196952.0AppointedTitular Bishop of Colonia in Armenia
21 Dec 196952.3Ordained BishopTitular Bishop of Colonia in Armenia
27 Jun 198365.8AppointedArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
13 Oct 200184.1RetiredArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
7 Jul 201294.8DiedArchbishop Emeritus of Baghdad (Armenian), Iraq

MicroData Summary for Paul Coussa:
Archbishop Paul Coussa (born , died ) Archbishop Emeritus of Baghdad

  • a priest for 71.2 years
  • a bishop for 42.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 9 Jul 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013