Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Antonio Garibaldi

Deceased

Titular Archbishop of Myra


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1797BornGenova
18 Sep 181922.6Ordained PriestPriest
22 Jan 184446.9AppointedTitular Archbishop of Myra
4 Feb 184447.0Ordained BishopTitular Archbishop of Myra
16 Jun 185356.3DiedTitular Archbishop of Myra

MicroData Summary for Pietro Antonio Garibaldi:
Archbishop Pietro Antonio Garibaldi (born , died ) Titular Archbishop of Myra

  • a priest for 33.7 years
  • a bishop for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 274

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 27 Oct 2013