Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jérôme Gapangwa Nteziryayo

Bishop Emeritus of Uvira


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1942 BornKalongi
20 Aug 197230.6Ordained PriestPriest of Uvira, Congo (Dem. Rep.)
1 Jul 198543.5AppointedBishop of Uvira, Congo (Dem. Rep.)
20 Oct 198543.8Ordained BishopBishop of Uvira, Congo (Dem. Rep.)
10 Jun 200260.4ResignedBishop of Uvira, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Jérôme Gapangwa Nteziryayo:
Bishop Jérôme Gapangwa Nteziryayo (born ) Bishop Emeritus of Uvira

Please contact the Bishop through the Diocese of Uvira.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013