Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Frezza

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Other

Cardinal-Priest of Sant’Onofrio

Titular See: (Nuncio/Nueva Granada)


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1783BornCivita Lavinia
11 Jun 180825.0Ordained PriestPriest
2 Oct 182643.3AppointedBishop of Terracina, Priverno e Sezze, Italy
19 Nov 182643.4Ordained BishopBishop of Terracina, Priverno e Sezze, Italy
15 Dec 182845.5AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
15 Dec 1828³45.5AppointedApostolic Nuncio to Other
23 Jun 183451.0Elevated to CardinalIn Pectore
11 Jul 183653.1Elevated to Cardinal
11 Jul 183653.1ResignedApostolic Nuncio to Other
21 Nov 183653.4AppointedCardinal-Priest of Sant’Onofrio
14 Oct 183754.3DiedApostolic Nuncio Emeritus to Other

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luigi Frezza (VIAF: 89064644)
Luigi Cardinal Frezza (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Other

  • a priest for 29.3 years
  • a bishop for 10.9 years
  • a cardinal for 3.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 147, and Page 363
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1826, Number 44
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Jun 1834

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 14 Jun 2016