Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Carsidoni

Deceased

Bishop of Fano


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1780BornCamerino
17 Mar 180423.9Ordained PriestPriest
2 Jul 183252.1AppointedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
8 Jul 183252.2Ordained BishopBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
29 Jul 183353.2AppointedBishop of Fano, Italy
3 Dec 185676.6DiedBishop of Fano, Italy

MicroData Summary for Luigi Carsidoni
Bishop Luigi Carsidoni (born , died ) Bishop of Fano

  • a priest for 52.7 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1837
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 103, and Page 192
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1832, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 30 Jul 2016