Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Firrao

Deceased

Bishop Emeritus of Aversa

Cardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme

Prefect of the Congregation of Bishops and Regulars


Events

DateAgeEventTitle
12 Jul 1670BornLuzzi
25 Aug 171444.1Ordained DeaconDeacon
2 Sep 171444.1AppointedTitular Archbishop of Nicaea
2 Sep 171444.1Ordained PriestPriest of Nicaea
23 Oct 171646.2AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
28 Sep 172050.2AppointedApostolic Nuncio to Portugal
11 Dec 173060.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Aversa, Italy
24 Sep 173161.1Elevated to Cardinal
19 Nov 173161.3InstalledCardinal-Priest of San Tommaso in Parione
4 Oct 173363.2AppointedSecretary of State
26 Sep 173464.2ResignedBishop of Aversa, Italy
27 Aug 173868.1AppointedPrefect of the Congregation of Bishops and Regulars
6 Feb 174069.5ResignedSecretary of State
29 Aug 174070.1AppointedCardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme
24 Oct 174474.2DiedBishop Emeritus of Aversa, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Firrao:
Giuseppe Cardinal Firrao (born , died ) Bishop Emeritus of Aversa

  • a priest for 30.1 years
  • a cardinal for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 24 Sep 1731
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1717, Number 3
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 287

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 26 Aug 2015